Koenzym Q10
to naturalna substancja wytwarzana w komórkach większości żywych organizmów. Jest to kluczowy składnik mitochondriów komórkowych. Uczestniczy w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, pełniąc niezwykle ważną rolę w produkcji energii niezbędnej do życia. Przyczynia się także do utrzymania elastyczności błony komórkowej. Ponadto bierze udział w kilku procesach enzymatycznych, gdzie jest zaangażowany w tworzenie ATP. Jest to nośnik energii chemicznej, używanej w metabolizmie komórki, który przenosi energię między mitochondriami a komórkami. Koenzym Q10 jest ponadto silnym i ważnym antyoksydantem. Poprawia dotlenienie komórek, chroniąc je jednocześnie przed negatywnym skutkiem działania wolnych rodników. Występowanie i rola koenzymu Q10 zostały odkryte w 1957 roku przez brytyjskiego biochemika Petera Mitchella. Uczony ten za swoje osiągnięcia otrzymał w 1978 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Koenzym Q10 jest niezbędny do przetworzenia dostarczanych z pożywieniem tłuszczów, cukrów i węglowodanów w energię komórkową. Niestety, jego naturalna produkcja zmniejsza się gwałtownie wraz z wiekiem. Niedobór koenzymu Q10 często dotyka także osoby intensywnie uprawiające sport lub ciężko pracujące fizycznie. W tej grupie ryzyka są też osoby narażone na stres i przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (zwłaszcza palacze czynni i bierni). Zagrożone niedoborem koenzymu Q10 są również osoby stosujące dietę wegańską lub restrykcyjne diety odchudzające. Zbyt niskie stężenie koenzymu Q10 objawia się brakiem energii, przewlekłym zmęczeniem, spadkiem odporności i tężyzny fizycznej oraz wyraźnym zmniejszeniem wydolności serca. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie mięsień sercowy zużywa duże ilości koenzymu Q10 i w największym stopniu jest narażony na zaburzenia funkcjonowania w przypadku jego zbyt niskiego poziomu.
Już podczas pierwszych badań nad koenzymem Q10 naukowcom udało się odkryć jego dwie formy – ubiquinon i ubiquinol.
Badania dowiodły, że to ta druga forma – ubiquinol – jest aktywną formą koenzymu Q10. Niestety, wówczas nie udawało się wytworzyć stabilnej chemicznie postaci ubiquinolu. Dopiero po ponad 50 latach badań i eksperymentów osiągnięto sukces i opracowano stabilną formę ubiquinolu, czyli aktywnego i lepiej przyswajalnego koenzymu Q10. Dlaczego badacze przywiązywali do tego aż tak dużą wagę? Otóż ubiquinol nawet do ośmiu razy lepiej wchłania się w organizmie niż tradycyjny koenzym Q10. Dzieje się tak dlatego, że nieaktywna forma koenzymu Q10 – ubiquinon – słabo przenika do krwioobiegu a potem, w długim i skomplikowanym procesie biochemicznym, musi zostać przekształcona w formę aktywną, czyli właśnie w ubiquinol.
Suplementacja ubiquinolu jest szczególnie wskazana, jeśli:
- Jesteś w wieku powyżej 40 lat, ponieważ wraz z upływem lat spada produkcja koenzymu Q10 przez organizm.
- Pracujesz ciężko fizycznie lub intensywnie uprawiasz sport, gdyż wówczas wzrasta zapotrzebowanie na energię.
- Cierpisz na syndrom chronicznego zmęczenia, ponieważ może to oznaczać niedobory energetyczne.
- Zauważasz u siebie spadek aktywności i wydolności fizycznej.
- Jesteś narażony na przebywanie w zanieczyszczonym środowisku (toksyny przemysłowe, spaliny samochodowe itp.).
- Jesteś czynnym lub biernym palaczem.
- Stosujesz dietę wegańską lub restrykcyjne diety odchudzające, a więc ograniczasz naturalne źródła koenzymu Q10.
Polecam FIN UBIQUINOL CAPS – suplement zawierający ubiquinol, aktywną formę koenzymu Q10. Do końca lutego 2020 roku w promocji: -25%.