Cynk

Cynk jest mikroelementem odpowiedzialnym za syntezę białka i kwasów nukleinowych w organizmie. Wpływa na mineralizację kości, regenerację tkanek, prawidłową kurczliwość mięśni, dobry stan skóry, włosów i paznokci. Wzmacnia układ odpornościowy, chroni organizm przed grzybicą i infekcjami. Korzystnie wpływa na płodność, pomaga regulować menstruacje, ogranicza rozrost prostaty. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga zwalczać trądzik młodzieńczy i różowaty. Ma wpływ na wzrok – chroni plamkę żółtą oka przed zwyrodnieniem. U osób starszych poprawia sprawność intelektualną i zapobiega demencji.

Niedobór cynku objawia się brakiem apetytu, złym stanem skóry, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, pogorszeniem pamięci i większą podatnością na infekcje i grzybice. Na jego niedobór najbardziej narażone są osoby spożywające w nadmiarze alkohol i słodycze, a także wegetarianie oraz osoby ciężko pracujące fizycznie i uprawiające sport.

W suplementach diety cynk występuje jako główny ich składnik:

lub z innymi minerałami i witaminami: w suplementach wspomagających wzrok: oraz w suplementach wspierających układ hormonalny kobiet: