Miedź

Miedź bierze udział w syntezie hemoglobiny i wraz z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu. Odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych, sprawną pracę mózgu, dobrą pamięć i kreatywność. Zwiększa odporność, chroni organizm przed wolnymi rodnikami oraz hamuje rozwój bakterii. Ma wpływ na pracę serca i układu krążenia oraz dobry stan kości – chroni przed osteoporozą. Jest niezbędna do tworzenia melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry i włosów. Uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu wpływa na dobre funkcjonowanie stawów i opóźnia proces starzenia się skóry.

Niedobór miedzi objawia się nadmiernym siwieniem włosów, problemami z koncentracją i pamięcią. Mogą także występować częste infekcje, kruchość i łamliwość kości oraz szybkie starzenie się skóry.

Na niedobór najbardziej narażone są osoby stosujące restrykcyjne diety odchudzające, środki na przeczyszczenie lub cierpiący na przewlekłe biegunki. Należy też zwrócić uwagę, że przyjmowanie dużej ilości suplementów cynku, kadmu i fluoru pogarsza wchłanianie się miedzi do organizmu.

W suplementach diety miedź występuje jako główny składnik:

lub jest łączona z innymi minerałami i witaminami: